Kur labdarības organizācijas ņem naudu?

Pirmais un galvenais avots naudas iegūšanai labdarības organizācijām ir ziedojumi.  Daļa papildus vēl tirgo kādas pašu gatavotas mantas un tikai retā ņem kredītus vai aizdevumus savas darbības finansēšanai. Latvijā atkarībā no organizācijas darbības veida ziedojumi veido, līdz pat 100% no ienākumiem. Latvijā absolūti lielākā daļa organizāciju paļaujas uz šādā veidā gūtiem ienākumiem. Naudas līdzekļi tiek gūti no privātpersonām un juridiskajām organizācijām. Lielās organizācijas, kas ieguvušas plašu atpazīstamību jau valsts līmenī zina, ka saņems arī naudu no uzņēmumiem. Piemēram, Latvijas valsts meži, kas ir valsts uzņēmums ik gadu dažādiem projektiem ziedo vairākus miljonus eiro. Tas, cik tas ir pareizi, šādā veidā sadalīt valsts līdzekļus ir cits jautājums. Mūsu skatījumā tas nav pareizi, taču tas nenoliedzami ir labs veids, kā tikt pie naudas organizācijām, kam tas ir patiesi vajadzīgs.

Lai pretendētu uz finansējumu no uzņēmumiem, Jums ir jāiegūst sabiedriskā labuma statuss, jo tas ļauj uzņēmumiem pēc tam atgūt daļu no ziedotās naudas nodokļu veidā. Ja sabiedriskā labuma statuss vēl nav iegūts, varat koncentrēties uz privātpersonām, jo pat savācot mazas naudas summas no daudziem, daudziem cilvēkiem ir iespējams iegūt lielu naudu. Tas, protams, prasa zināmu organizēšanas talantu un laiku, jo cilvēki ir jāsatiek klātienē. Otra iespēja ir piesaistīt finansējumu, izmantojot plašsaziņas līdzekļus. Lai tas izdotos Jums ir vajadzīga laba pazīšanas ar mediju īpašniekiem vai arī jāiegūst viņu uzticība sarunu ceļā. Populārākās ziedošanas akcijas caur labdarības koncertu pārraidi tv spēj piesaistīt vairākus simtus tūkstošus eiro, kas Latvijas mērogam ir ļoti daudz.

Lielākie ienākumi organizācijām, kam nav ilgtermiņa līgumi vai veiksme sadarboties ar turīgiem uzņēmumiem ir Ziemassvētki. Tieši Ziemassvētkos mēs gribam pirkt visiem dāvanas un atceramies arī par tiem, kam dzīvē nav tik ļoti paveicies kā pašiem. Tas nozīmē, ka Ziemassvētki ir pļaujas laiks, pie nosacījuma, ja spējat sagatavot pietiekami interesantu piedāvājumu cilvēkiem, kas vēlas ziedot. Nav noslēpums, ka daļa uz Ziemassvētkiem ņem pat aizdevumu dāvanām, kā rezultātā pārtērē savu budžetu un vēlāk ir vajadzīgs ātrais kredīts, aizņemšanās no draugiem vai jostas savilkšana līdz nākamajai algai. Šis, protams, ir ekstrēms variants un vairumā gadījumu cilvēki nav tik traki, lai mēģinātu citiem izpatikt, tērējot pāri saviem līdzekļiem.

Ienākumi no pašu kapitāla procentiem ir otrs veids kā gūt peļņu. Šādi pelna lielo universitāšu labdarības fondi un varam pieļaut, ka arī daudzas citas organizācijas. Ieguldot naudu akcijās, hedžfondos, banku depozītos un citur ir iespējams ilgtermiņā ievērojami audzēt kapitālu. Lielu naudu gūst organizācijas, kas darbojas jau vairākas desmitgades, jo tās ir spējušas iemantot uzticību no ziedotājiem un arī procenti jau ir nodrošinājuši to pastāvīgu darbību. Nauda pelna naudu..

Pēdējais variants, kā nevalstiskās organizācijas var gūt peļņu ir biedru darbs. Organizācijas var izveidot savu komūnu, kur tās biedri strādā kopēja mērķa vārdā. Tā var būt lauksaimniecība vai amatniecība. Rezultātā iegūtie līdzekļi no preču un pakalpojumu pārdošanas var tikt novirzīti labdarības projektiem un nav vajadzīgs finansējums no ārējiem avotiem (bankas, ziedotāji, kredīti).

Esam apskatījuši visus populārākos veidus, kā Jūsu organizācija var iegūt finansējumu, strādājot Latvijā. Protams, sākums vienmēr ir grūts, taču, ja ideja ir laba un mērķis cēls, Jums izdosies. Rīkojieties un panākumi neizpaliks.