Atbalsti iniciatīvu vēža ārstēšanai

Vēzis ir otrs biežākais nāves cēlonis Latvijā, uzreiz pēc sirds un asinsrites slimībām. Diemžēl valsts vēža ārstēšanai novirza gaužām maz līdzekļus, sevišķi jaunāko (dārgāko) medikamentu iegādei. Rezultātā ik gadu no dzīves šķiras daudzi cilvēki, kas ar labākām zālēm varētu savu dzīvildzi pagarināt. Viens no risnājumiem šai problēmai ir lielāku līdzekļu novirzīšana. Ne vienmēr mēs varam izglābt visus, bet piekritīsiet, katra diena ir svarīga un mēs paši būtu gatavi atdot visu, lai tikai dzīvotu nedaudz ilgāk.

Saskaņā ar iniciatīvas par lielāku atbalstu vēža ārstēšanai autoru sniegto informāciju gandrīz pusi (48%) nāvju varētu novērst, ja izmantotu mūsdienīgākas ārstēšanas metodes. Diemžēl valstij ir citas prioritātes un nauda netiek žēlota Latvijas simtgades slimību programmā iekļauto pasākumu organizēšanai un dažādu aktivitāšu apmaksai. Vai nebūtu labāk visiem kopā pateikt – mums vajag dzīvus cilvēkus, nevis svētkus? Kas tie par svētkiem, kur ierēdņi braukā komandējumos un muzeji sevi uzpoš, bet tajā pašā laikā kaut kur citur tajā pašā pilsētā cilvēki mirst, jo nesaņem pienācīgu medicīnisko palīdzību?

Porālā manabalss.lv ir atklāta iniciatīva Par naudas novirzīšanu vēža ārstēšanai. Iniciatīvas autori rosina šim mērķim atvēlēt daļu no simtgades svinībām paredzētajiem līdzekļiem. Priekšlikums ir vērā ņemams un mūsu interesēs būtu izglābt pēc iespējas vairāk latviešu. Daļa, kas var atļauties cenšas pārdeklarēties uz Igauniju, jo tur vēža ārstēšanai tiek atvēlēti vairāk līdzekļu.

Slimība nešķiro cilvēkus pēc rases, tautības, vecuma, dzimuma. Mūsu interesēs ir sakārtot sistēmu pirms tā ir aprijusi mūs pašus. Ar vēzi slimo aizvien jaunāki cilvēki, tā vairs nav tikai šauras sabiedrības grupas problēma, bet visas problēmas. Ārstēšanai nepieciešamie līdzekļi ir Latvijas iedzīvotāju rocībai astronomiski un var sasniegt pat vairāk kā 100 tūkstošus eiro. Jā, ne vienmēr pacientus var izglābt. Jau runājām par statistiku, bet tajās reizēs, kad to var izdarīt ir noziedzīgi to nedarīt, tikai tādēļ ka budžetā šim mērķim nav atvēlēti līdzekļi.

Mēs neesam tik bagāti, lai pirktu lētas preces un mēs arī neesam tik bagāti, lai izšķiestu savu līdzcilvēku dzīvības. Vienmēr atradīsies tādi, kas teiks, ka tas viņus neskar, taču tikai līdz brīdim, kad dzīve pierādīs pretējo. Latvija nav pietiekami attīstīta un cilvēki paši nevar atļauties nopirkt dārgos medikamentus, bet valsts to var izdarīt. Mums ir Latvijas valsts meži, Latvenergo, Latvijas gāze, kas saviem akcionāriem, t.i. valstij ik gadu izmaksā dividendēs n-tos miljonus. CSDD iekasē soda naudās par ātruma pārsniegšanu vairāk kā 10 miljonus eiro, bet rezultātā šī nauda aiziet ne tur, kur būtu nepieciešama. Var jau arī teikt, ka katrs pats ir savas laimes un likteņa kalējs. Ja gadās nelaime, lai paļaujas uz saviem spēkiem, turklāt katram mūsdienās ir pieejams naudas aizdevums, bet tās visas ir blēņas. Praktiski neviens nevar aizņemties vairākus desmitus tūkstošus bez ķīlas. Protams,  arī šobrīd ir cilvēki, kas tuvinieku dēļ ieķīlā mājas, dzīvokļus, zemi, novelk pēdējo kreklu, lai palīdzētu un tas viss ir saprotams. Tajā pašā laikā tas nav normāli un kā jau minēju visiem tas nav iespējams. Ģimenēm nav jānokļūst uz ielas tikai tādēļ ka valsts nespēj prasmīgi pārdalīt līdzekļus. Atbalstīsim valsts budžeta līdzekļu pārdali taisnīgiem mērķiem, lai svētkus Latvijā sagaida pēc iespējas lielāks latviešu skaits.

Šīs iniciatīvas atbalstīsāna nav labdarība, bet loģiska un saprotama lēmumu pieņemšana ar mērķi saudzēt līdzcilvēku dzīvības. Ja vēlaties palīdzēt, izmantojot savu internetbanku, reģistrējieties portālā manabalss.lv un piesakiet savu atbalstu. Ir jāsavāc 10000 parakstu, lai iniciatīva nonāktu izskatīšanai Saeimā. Mēs nelolojam lielas cerības, ka tā tiks atbalstīta un līdzekļi no valsts svētkiem tiks novirzīti vēža pacientiem, bet iniciatīva ļaus pievērst lielāku sabiedrības uzmanību un, iespējams, līdzekļi tiks atrasti citā vietā. Rīkojieties.