Ziedojumi izglītībai

Cilvēki, kas daudz savā dzīvē sasnieguši vai vismaz daudz naudu nopelnījuši kādā brīdī vēlas atdot daļu no nopelnītā atpakaļ sabiedrībai. Veidi, kā to izdarīt ir dažādi, taču viens, iespējams, vislabākais ir ieguldīt naudu jauniešu izglītībā. Atšķirībā no pārtikas paku, drēbju un citu materiālo labumu apmaksas, kas arī mēdz būt svarīgi, izglītības iegūšana ļauj palīdzības saņēmējam iegūt būtiski augstākus ienākumus un nodrošināt sevi visu dzīvi. Iedot cilvēkam makšķeri, nevis zivi ir viens no pamatnoteikumiem, lai rezultāts būtu pozitīvs ilgtermiņā.

Kā ziedot naudu izglītībai?

Latvijā šobrīd darbojas vairāki simti valsts un pašvaldības apmaksātu pamatskolu un vidusskolu, kā arī vairāki desmiti privāto un vecāku finansētu skolu un pirmsskolas izglītības iestāžu. Ziedot naudu šādām izglītības iestādēm nav vajadzība, ja vien nevēlaties veicināt kādu īpašu vērtību attīstīšanu. Apgūt pamatizglītību un vidējo izglītību ikviens skolnieks Latvijā var ar valsts un pašvaldības atbalstu. Vispārējā izglītība tomēr nedod prasmes, kas vajadzīgas visai dzīvei. Šī iemesla dēļ ir vērts ieguldīt naudu vidējās profesionālās un augstākās izglītības apgūšanas finansēšanai.

Ja Jums pašiem nav pietiekami daudz līdzekļu, lai izveidotu jaunu stipendiju fondu, varat ieguldīt naudu kādā no esošajiem stipendiju fondiem, atvēlot mērķdotāciju vai ziedojumu konkrētam mērķim.  Tiem, kas vēlas atstāt sevi vēsturē un var to atļauties, var mēģināt izveidot savu stipendiju fondu, taču jārēķinās, ka būs vajadzīgi vismaz vairāki simti tūkstoši vai pat miljoni eiro.

Šobrīd iespēju iegūt izglītību, izmantojot dažādas stipendijas Latvijā piedāvā lielākā daļa universitāšu. Viens no lielākajiem finansētājiem ir Latvijas Universitāte, kuras paspārnē darbojas dažādi privāto stipendiju fondi un Latvijas Universitātes stipendiju fonds – http://www.fonds.lv/stipendijas/

Pats lielākais no privāto stipendiju devējiem Latvijas Universitātes ietvaros ir Kristaps Morbergs, kas universitātes vajadzībām testamentā ir novēlējis astoņus nekustamos īpašumus Rīgā. Apsaimniekojot šos īpašumus, universitāte ik gadu iegūst finanšu līdzekļus, kas vajadzīgi stipendiju izmaksai. Stipendijas tiek piešķirtas bakalaura programmas studentiem no otrā kursa. Protams šis nav vienīgais stipendiju fonds. Lielus līdzekļus ik gadu studentiem atvēl arī Vītolu fonds, kura izveidotājs Vītola kungs turību iemantojis Dienvidamerikā, bet daļu naudas vecuma nogalē izlieto mazturīgo Latvijas jauniešu pabalstīšanai.